
Az j jvevnnyel hazatrve, a cict vegyk ki a szlltkosrbl, simogassuk meg s beszljnk hozz halkan. A macskk igen finom hallsuk kvetkeztben rzkenyen reaglnak a hangos beszdre, zajokra. Hangos beszddel, kiablssal knnyen riadozv s flnkk tehet, ezrt mindig halkan beszljnk hozz. Mutassuk meg neki a toalett ednyt, tlkjt, vizes s tejes ednyt. Meg is knlhatjuk finom falattal, br ezt valsznleg nem fogja rgtn elfogyasztani, hanem elsknt krljrja a lakst, minden zugot megvizsgl s megszaglsz. Helyes, ha ebben nem zavarjuk s az els rkban visszaszortjuk trelmetlensgnket, hogy kzbe vegyk s megsimogassuk. Vrjuk, meg mg jn oda hozznk. Ha azt ltjuk, hogy lel s mosakodni kezd, megnyugodhatunk, hogy elfogadta j krnyezett. A klykmacskk hamarabb telepednek le j otthonukban, mint felntt llatok, de nekik is szksgk van egy kis idre az j krnyezet megszokshoz. Az els napokban ezrt nagyon fontos a lehetsges szksi utakat elzrni elle.
Ha a csaldban mr van macska vagy kutya, helyesebb, ha csak msodik napon engedjk t ssze a jvevnnyel. Meglep, hogy ltalban gyorsan elfogadjk egymst klnsen, ha a jvevny klyk. Akkor sem kell pnikba esni, ha a kezdeti reakci heves tiltakozsknt jelentkezik mindkt fl rszrl. A termszetesen kvncsisg s trs irnti sztns vgy elvgzi a munkt, klnsen, ha gyelnk arra, hogy a bentlak kedvencnknek a rendesnl is nagyobb figyelmet szenteljnk s a jvevnyt ltszlag hvsen kezeljk. A fltkenysg llatoknl pp olyan veszlyes s szenvedlyes indulatokat kpes kivltani, mint embernl.
Akkor sem kell aggdni, ha az sszeszoks lassabban megy, ht-hrom ht alatt egsz biztosan elfogadjk majd egymst.
Ha a csaldban gyermek is van, az els pr napban intsk trelemre s magyarzzuk meg, hogy a cicnak elbb az j krnyezetet s embereket kell megszoknia s csak azutn, akkor is csak a cica ignye szerint lehet vele jtszani. A gyerekek hajlamosak a jtk hevben gorombn bnni a cicval, ezt mindenkppen meg kell akadlyozni, mert a macska a zaklatst ltalban gorombasggal viszonozza. Nem egy esetben fordul el, hogy a csald pr hten bell gy dnt, hogy a cicnak el kell kltznie, mert karmol s harap. Arra ilyenkor ritkn gondolnak, hogy a cicnak ms eszkze nincs a vdekezsre a helytelen bnsmd s rks zaklats ellen. A gyermeknek meg kell magyarzni, hogy sem szeretn, ha a flt vagy hajt ciblnk. Tudatostani kell, hogy a macska nem jtkszer, hanem bonyolult s rzkeny llny, amelynek szoksait, alvshoz, pihenshez val jogt felttlenl tiszteletben kell tartani. Ngy-t vesnl kisebb gyermekek ezt nehezen veszik tudomsul, ezrt a csald helyesebben teszi, ha csak akkor vesz maghoz macskt, amikor a gyerekek elrtk ezt a kort.
Helyes, ha a gyerekeknek megmutatjuk, hogy a cict hogyan kell kzben tartani. Az egyik kzzel a hna alatt kell megtmasztani, a msikkal a hts lbait felfogni. Ellenkez esetben a macska nem rzi biztonsgban magt, kapldzni kezd s meneklni akar. Vemhes macskt fogjuk a feneke alatt, hast hagyjuk lgni, mells lbait szintn hna alatt, mintha fekdne, gy tartsuk kzben.
Tlkja nem manyagbl, hanem kermibl vagy nehezebb anyagbl legyen, mert a knny manyag ednyt nyelvvel odbb tasziglja s fellki tkezs kzben, ami nem kellemes szmra. Ivednye lehet manyagbl, s fontos, hogy mindig legyen eltte friss vz.
|